Beseda v Koutě na Šumavě

O neformální péči se stále mluví velmi málo. A tak jsme se v rámci jednoho sezení s Bohušem Havlovicem, starostou obce Kout na Šumavě, domluvili, že uspořádáme besedu, na které budeme šířit povědomí o tomto náročném typu péče. Využili jsme k tomu místní zrekonstruovanou společenskou a kulturní místnost v bývalé Korbelce.

Typicky je to péče o partnera, rodiče, ale také o dítě. Podstatou je, že dotyčná osoba není schopna se o sebe z důvodu svého zdravotního stavu postarat sama a pečuje o ni někdo blízký, kdo ale není profesionálním pečovatelem,“ popsala na začátku pracovnice Tereza Kazdová.

Dlouhodobá neformální péče je náročná po fyzické i psychické stránce. Negativně ovlivňuje finanční situaci pečující osoby, ale také její rodinné vazby, sociální vztahy nebo vlastní zdraví. O to více pokud se jedná o péči celodenní. „To přeci ani není možné, aby to člověk vydržel,“ poznamenal jeden z účastníků besedy. Jeho poznámka trefně upozornila na skutečnost, že tito lidé nutně potřebují podporu a na péči nesmí zůstávat sami. Možné to totiž je. Podle některých statistik je totiž v České republice až 300 000 neformálních pečovatelů. A mnoho z nich opravdu vykonává takovouto péči na „plný úvazek“. „Starali jsme se takto o babičku. Vzali jsme si ji k sobě z LDN. Trvalo to měsíc. Vůbec si neumím představit, že by to mělo trvat několik let,“ reagovala další z účastnic.

Do aktivní podpory neformálních pečujících jsme se zapojili díky projektu MAS Pošumaví s názvem Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví. „Můžeme lidem pomoci například v situaci, kdy si někoho blízkého berou domů po hospitalizaci. Do té doby byl dotyčný samostatný a najednou potřebuje, aby se o něj někdo postaral. Můžeme jim ukázat, jak provést hygienu na lůžku i v koupelně, obléknout, ošetřit ránu, ale také vysvětlit, jak například alespoň jednoduše rehabilitovat, kde podat žádost o příspěvek na péči nebo k čemu je taková odlehčovací služba. K dispozici máme také kompenzační pomůcky, které péči mohou výrazně usnadnit. Lidé ale mohou využít i konzultaci s odborníky jako jsou psychologové, terapeuti apod. Navíc jednou měsíčně se ve Kdyni potkávají v rámci svépomocné skupiny lidé pečující o blízkou osobu. Sdílejí svoje zkušenosti. Je to skvělá forma vzájemné podpory,“ shrnula Kazdová přítomným možnosti pomoci.

Účastníci v rámci besedy využili též přítomnosti zdravotní sestry a nechali si změřit tlak a hladinu cukru v krvi. Nechybělo ani občerstvení v podobě kávy a koláče, jež zajistila obec. „Velkým přínosem pro celou akci byla přítomnost pana starosty. Je to jasný signál pro nás i pro občany, že tento typ podpory považuje on sám za důležitý a je připraven jej aktivně šířit a prosazovat,“ říká závěrem Kazdová.

Na besedu dorazilo 7 lidí. Může se zdát, že to číslo je malé, ale je třeba si uvědomit, že se v první řadě nejedná o pečující. Ti totiž ve většině případů nemají vůbec čas na takovéto akce dorazit. Ale věříme, že metoda tzv. sněhové koule v tomto případě zafunguje. Když každý z účastníků pošle část získaných informací dál, bude se o neformální péči mnohem více mluvit a pomoc se nakonec dostane k těm, kteří ji opravdu potřebují.

Všechny nabízené služby jsou pro zájemce zdarma. Pro více informací se můžete obrátit na Obecní úřad, Doma ve Kdyni nebo přímo volejte 725 746 189 či pište na pecujici@domavekdyni.cz. Obracet se na pracovnice mohou lidé z celé oblasti Kdyňska. A když si i Vy sami vyzkoušíte metodu sněhové koule a někomu ze svých blízkých řeknete o tom, že takováto pomoc vůbec existuje, tak to bude vůbec nejlepší výstup z celé akce.

Podobné příspěvky