Svépomocné skupiny pro neformálně pečující běží v Krámečku již rok

Již téměř rok se ve Kdyni schází svépomocná skupina, kde se potkávají lidé neformálně pečující o své blízké v domácím prostředí. Nejčastěji se jedná o osoby, které pomáhají svým partnerům či rodičům, kteří se ze zdravotních důvodů o sebe již nedokážou postarat sami. Ve většině případů jde o lidi trpící nějakou formou demence.

Takováto péče 24 hodin denně 7 dní v týdnu je pro pečující velkou zátěží. Jsou izolováni od společenského prostředí a péče klade vysoké nároky nejen na ně, ale na celou rodinu. Dochází ke vzniku různých náročných situací. Sami pečující často touží po pomoci, ale jejich zodpovědnost za starost o jejich blízkého jim brání tuto pomoc přijmout a péči, byť na krátkou chvíli, předat a nechat na někom jiném. Jsou tak ohroženi psychickým vyhořením či zdravotními potížemi.

V rámci setkávání na svépomocných skupinách mají možnost poznat se s lidmi se stejnou zkušeností. Sdílení a vzájemné porozumění této situaci je velice přínosné. Ale je to také kontakt se společenským prostředím a příležitost alespoň na chvíli relaxovat a pečovat o sebe samotné. „Je dobrý, že přijdu mezi lidi, vyčistím si hlavu, hodím starosti za hlavu. Vidím, že na to nejsem sama,“ říká jedna z účastnic. „Občas má na skupině někdo nápad, na který bych sama nepřišla,“ dodává další. Řeší se zde ale celá řada dalších témat jako možnosti odlehčovací služby, odpočinku, vyhoření, hranice a umění říci ne a mnoho dalšího.

Zajímaví hosté

Na skupině se pečující mohou potkat i se zajímavými hosty. Jedním z nich byla na dubnovém setkání Bc. Barbora Hrdonková z projektu Pečuj doma, která představila jejich služby. Kromě poradenství pořádají například podpůrnou psychoterapeutickou skupinu o tom, co péče dává a bere, nebo svépomocnou skupinu s kaplanem a farářem. Obě tyto aktivity probíhají online. „Důležitou součástí naší nabídky jsou akreditované kurzy pro pečující. Neformálně pečující zpravidla pečují o někoho blízkého dlouhodobě. Je to něco, co opravdu dobře umí. Tyto kurzy jim dávají možnost získat v tom oficiální vzdělání a do budoucna se mohou péči věnovat jako svému zaměstnání,“ vysvětlila poradkyně.

Svépomocné skupiny se konají jednou za měsíc v Krámečku v prostorách pečovatelské služby v Markově ulici 655 ve Kdyni. Jsou jednou z aktivit v rámci projektu MAS Pošumaví s názvem „Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví„, jenž je podpořena finančními prostředky z Operačního programu Zaměstnanost plus. Neformálně pečující podporujeme kromě podpůrných skupin i individuálně. Pro více informací nás kontaktujte na telefonním čísle +420 725 746 189 nebo emailem pecujici@domavekdyni.cz.

Podobné příspěvky