Třetí ročník Kdyňské akademie vzdělaného seniora je za námi
Ve druhé polovině listopadu 2023 jsme rozběhli již třetí ročník Kdyňské akademie vzdělaného seniora. Každý měsíc jsme přivítali vybraného odborníka, který účastníky seznámil se zajímavou problematikou nebo je něco nového naučil. Všechny akce jsou pro účastníky zdarma, a ačkoliv jsou primárně určeny seniorům, jsou volně přístupné i všem ostatním zájemcům bez ohledu na věk. Konají se v sídle pečovatelské služby v Markově ulici 655 ve Kdyni.
Sebeobrana i nástrahy chytrých telefonů
Jako první k nám do Krámečku dorazil profesionální voják Waldemar Janeček, který se věnuje tématu sebeobrany. Dozvěděli jsme se, že útoky na seniory mohou vypadat různě, ať už je někdo obtěžuje telefonem, snaží se jim dostat do bytu, nebo na ně zaútočí fyzicky na ulici. Mohou mít také velmi specifickou podobu, kdy k nim agresor přistoupí a zašeptá do ucha nějakou výhružku spojenou často s tím, že útočník ví, kde bydlí, případně kam chodí do školy jejich vnoučata. „Dostali jsme spoustu skvělých rad. Například ve vlaku si sedat vždy k někomu serióznímu a nevyhledávat prázdné kupé. Do telefonu se nepředstavovat neznámým lidem jménem a dát si pozor, kdo nám na ulici může nahlédnout přes rameno a zjistit citlivé údaje z našeho telefonu nebo peněženky. Ale také, a to zdůrazňuji, jak je důležité nebát se a svěřit se komukoliv v okolí, pokud nám kdokoliv jakkoliv ubližuje,“ zmiňuje některé z nich ředitelka Bc. Lucie Routová. Účastníci se také seznámili s různými obrannými pomůckami.
Jako dalšího jsme přivítali Lukáše Staňka z organizace Moudrá sovička. „Na akci si přineste vlastní dostatečně nabitý chytrý telefon a na přednášce se naučíte, jak jej ovládat a efektivně využívat. Určitě si připravte i konkrétní otázky, s čím si na vašem telefonu nevíte rady,“ zvala na akci paní ředitelka. Pan Staněk s účastníky prošel možnosti i nástrahy jejich chytrých telefonů. Vysvětlil jim a názorně ukázal, jak jejich zařízení fungují a jaké vychytávky umí. „Svět se digitalizuje, všechno se dělá přes chytrá zařízení, nejvíce mobil, ale mám pocit, že se trochu zapomnělo, že jsou tu i senioři, kteří to zařízení ani nemají, natož aby si v něm nainstalovali aplikaci, načetli QR kód nebo našli otevřenou pobočku banky. Navíc senior je člověk, který je zvyklý, že když si něco koupí, je k tomu návod. U mobilů je to jiné, tam žádný není a doma jim často ten návod nedají. Pouze udělají „šup šup“ tady to babi máš, nebo jim řeknou, ať to zkouší, že je to intuitivní,“ dodal závěrem. „Na akci si přineste vlastní dostatečně nabitý chytrý telefon a na přednášce se naučíte, jak jej ovládat a efektivně využívat. Určitě si připravte i konkrétní otázky, s čím si na vašem telefonu nevíte rady,“ zvala na akci paní ředitelka.
Trénování paměti i resuscitace
Mezi lektory nechyběla ani paní Jitka Lojíková z České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging, protože téma trénování paměti bylo velmi oblíbené už v rámci druhého ročníku Akademie. Proto jsme se rozhodli na něj navázat a budeme v tom i dále pokračovat. Určitě jej doporučujeme nejen starší generaci, ale vlastně každému, kdo by se chtěl naučit, jak efektivněji pracovat se svou pamětí. Potrénovali jsme paměť krátkodobou i dlouhodobou, zaměřili se na pozornost a vyzkoušeli i schopnost koncentrace. Na řadu přišlo také trénování hemisfér.
Pozvání přijala také Romana Kazdová, zdravotní sestra a lektorka první pomoci akreditovaná MŠMT. Má zkušenosti nejen z operačního sálu, ale také z Domova pro seniory. „Člověk nemusí pracovat jako záchranář, aby se k poskytování první pomoci dostal. A laická první pomoc se odehrává právě v běžném životě.Chápu, jak se cítí člověk do takové situace postavený. O to hůř, když je nepřipravený,“ říká Romana. Seznámili jsme se s mobilní aplikací Záchranka, která nám všem může bez nadsázky zachránit život. Lektorka dále popsala, jak se chovat při poskytování první pomoci a na co si dát pozor, ale také jak popsat v terénu, kde se nacházíme, aby nás záchranné složky našly. Nechyběl ani praktický nácvik resuscitace „Propnu si lokty. Nebudu pracovat rukama, ale budu se opírat celým svým tělem. Budeme mačkat v rytmu 100 až 120 za minutu. A jak poznáme, že je to ten správný rytmus? Kdo neumí zpívat, bude si říkat dost dost dost dost, a kdo zpívat umí, zazpívá si rolničky, rolničky,“ popsala nám s úsměvem důležité pomůcky lektorka.
Posezení se starostou a začátek čtvrtého ročníku Akademie
Celou Akademii jsme zakončili již tradičně posezením s panem starostou Oskarem Hamrusem. Ten seznámil účastníky s tím, co se ve Kdyni v nejbližší době plánuje a chystá. Rozebrali jsme společně vše od Korábu, parkování, nákupních možností až po problematiku dostupnosti zdravotnických zařízení.
Děkujeme všem za účast, všetečné otázky a za příjemně strávený čas. Akademie bude pokračovat opět od října a my zatím prozradíme, že se můžete těšit na další trénování paměti, tentokrát s Karlou Burdovou, jemné procvičování kloubů s Ivanou Vavrochovou, nebo na Kamilu Bobysudovou, se kterou si budeme povídat o našich hranicích a asertivitě. Už se na vás všechny moc těšíme.