Zapojili jsme se do pomoci neformálním pečujícím

V minulém roce jsme se zapojili do projektu MAS Pošumaví s názvem „Podpora komunitních a sociálních aktivit na území MAS Pošumaví„, díky němuž máme možnost podporovat na Kdyňsku neformální pečovatele, kteří se v domácím prostředí starají o své blízké. Tito lidé jsou často skrytí a jejich potřeby jdou stranou.

Neformální péče je služba náročná na čas, ale také po fyzické stránce. Často má negativní dopad na pečující osoby i jejich rodiny. Přitom sami pečující mají řadu potřeb stejně jako ti, o které se starají, přestože nejsou profesionálními pečovateli. Musí se vyrovnávat s nastalou situací a za pochodu přizpůsobit svůj dosavadní život péči o někoho blízkého. Chybí jim sociální kontakt, čas na sebe, partnera nebo rodinu, ale také kvalitní dostupné informace o nabízených návazných službách. Mnozí z nich ztratili zaměstnání a práci na zkrácený úvazek se jim nedaří nalézt.

Pečujícím může pomoci svépomocná skupina

Pečujícím bez podpory hrozí sociální izolace, rozpad sociálních vazeb, ohrožení vztahů v rodině, ale také pokles příjmu v rodinném rozpočtu a v důsledku toho chudoba či sociální vyloučení. Lidé starající se doma o své blízké by neměli být vystavováni obavám o budoucnost, ale právě to se často děje,“ uvádí ředitelka organizace Doma ve Kdyni a zároveň koordinátorka svépomocných skupin pro pečující Bc. Lucie Routová rizika neformální péče bez pomoci okolí.

Možnost sdílet své trápení, starosti, ale i povzbuzení. Učit se od těch, kteří jsou „o krok před námi“ a předávat zkušenosti těm, které „jejich kroky“ teprve čekají. To vše umožňuje podpůrná skupina, která se v Krámečku schází pravidelně každý měsíc již od jara 2023. Pečující osoby mají možnost se potkat s lidmi, kteří se nacházejí ve stejné situaci jako oni. „Kromě toho, že je v rámci skupiny prostor sdílet své zkušenosti, zážitky, postoje nebo řešit aktuální potíže, tak se tu také otevírají témata, která jsou pro pečující zásadní. Namátkově šlo třeba o téma lokální dopravy, vlastních hranic nebo toho, zda jako pečující smíme říkat „ne“,“ popisuje Routová.

Je nezbytná komplexní podpora

Podpora neformálních pečovatelů probíhá také individuálně. Pracovnice dojíždějí do domácností a učí pečující, jak se o pečovanou osobu efektivně a kvalitně postarat – jak s dotyčným správně manipulovat, polohovat jej, jak rehabilitovat, ale také například jak ošetřovat případné rány či kam se obrátit ohledně příspěvků na péči. S pracovnicemi je možné probrat i celkovou situaci a až pak posoudit možnosti pomoci tak, aby na péči nebyl dotyčný sám, protože péče o rodinného příslušníka v jeho přirozeném prostředí je velmi náročná a bez cizí pomoci opravdu vyčerpávající.

Podporu pečujících je nezbytné řešit komplexně, aby v každodenní péči o osobu blízkou nebyli odkázáni jen sami na sebe,“ zdůrazňuje Routová. Cílem podpory neformálně pečujících je, aby si odpočinuli, sladili péči s běžným rodinným životem, získali nové poznatky, jak si ulehčit péči o blízkého v jejich přirozeném prostředí, ale také se naučili základní sociální a profesní dovednosti, aby si sami byli jisti, že poskytují kvalitní péči. Zároveň jim nabízíme psychologickou podporu od odborníků.

Projekt je podpořen finančními prostředky z Operačního programu Zaměstnanost plus. Kontakty a více informací o možnostech využití podpory v rámci projektu naleznete na www.spoluvposumavi.cz. Více informací o pomoci neformálním pečujícím na Kdyňsku můžete získat na telefonním čísle + 420 725 746 189 nebo emailem na pecujici@domavekdyni.cz. Služby jsou poskytovány zdarma.

Podobné příspěvky